این مکان تفریحی در ۴ کیلومتری غرب شهر دیباج و در مجاورت جاده اصلی واقع گردیده است.

آبدهی آن حدود ۸۰ لیتر برثانیه می باشد. این محل با علفزار سرسبز و گیاهان پونه و در پای آن درختان بید و مزارع سیب زمینی و گندم به چشم میخورد که رهگذران را به سوی خود دعوت میکند. آب این چشمه بسیار سرد و گوارا استو مکان بسیار مناسبی برای استراحت گردشگران و مسافران می باشد. از این آب خدادادی جهت آبیاری مزارع کشاورزی استفاده میشود.

 

این مکان در ۲ کیلومتری شرق دیباج واقع گردیده است.

آبدهی آن حدود ۱۸۰ لیتر در ثانیه که بعد از چشمه علی بالاترین حجم آب را در مجموع چشمه سارهای شهرستان دامغان به خود اختصاص داده است.

آب آن از سه چشمه جوشان خارج شده و سرچشمه اصلی آن از ارتفاعات کوهای سربه فلک کشیده کهکشان و امام ابوالقاسم می باشد.

آب این چشمه در تمام فصول سال به طور دائم در جریان است. از برکت وجود این چشمه مصفا و جریان آن در مسیر رودخانه، باغستان ها و مزارع کشاورزی آبیاری میگردند.این مکان باصفا به همراه ارتفاعات اطراف چشمه فضای دلپذیری را برای دوست داران طبیعت فراهم آورده است.

 

دیباج در یک نگاه

شهر دیباج در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال دامغان و در منطقه رشته کوهای البرز مرکزی با ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا و در مسیر جاده دامغان، گلوگاه در فاصله ۸۲ کیلومتری شهرستان گلوگاه مازندران واقع شده است. نام قبلی دیباج چهارده شامل روستاهای قلعه، ورزن و زردوان بوده که دارای پیشینه تاریخی غنی و ناشناخته می باشد. تا اواخر دوره قاجاریه چهارده یکی از ابادیهای توابع استر آباد بوده سپس از استان مازندران منتزع و به شهرستان دامغان ملحق گردیده است. از سال ۱۳۷۲ طبق مصوبه هیات وزیران با تجمیع روستاهای قلعه ورزن و زردوان روستای دیباج تشکیل شده و از سال ۱۳۷۵ رسما شهرداری دیباج تاسیس گردید، که در حال حاضر یکی از شهرهای شهرستان دامغان محسوب می گردد. دیباج دارای آب و هوای کوهستانی است که در تابستانها معتدل و زمستانها سرد و برفی می باشد. دیباج با متوسط بارندگی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیمتر دارای کوهستانهای وسیع، چشمه سارهای زیاد و گونه های جانوری و گیاهی متعدد است. دیباج با مردمانی خونگرم و دوست داشتنی و جاذبه های گردشگری متنوع شامل بقعه امامزاده محمد دیباج، با بنای منحصر به فرد و قدمت ۸۰۰ ساله، چشمه علی، آبشار و تنگه زندان، چشمه های مجتمع در سرچشمه، آب درمانی بادآب، جنگلهای برگ سوزنی، دشت سر بند، معادن ذغال سنگ کلاریز و طزره و بناهای باستانی و تاریخی پذیرای مهمانان و گردشگران عزیز می باشد.

چهارده قبلاً از چهار روستای کوچک‌تر تشکیل می‌شد. علاوه بر سه روستایی که در بالا نام برده شد، روستا یا ده چهارم امین آباد نام داشت که اکنون خراب ده نامیده می‌شود و هر سال در هشتم محرم مردم به یادبود مردگان این ده در آنجا گرد هم می‌آیند. بنا به گفته مردم محلی این ده در گذشته بر اثر حمله سپاهیان مهاجم یا بلایای زمینی ویران شده‌ است. امروزه اندکی بنای مخروبه در محل این ده دیده می‌شود. نام جدید این شهر از امامزاده‌ای به همین نام در این مکان اقتباس شده‌ ‌است. مقبره منسوب به محمد پسر جعفر صادق امام ششم شیعیان دوازده امامی که ملقب به امامزاده محمد دیباج است در محله قلعه در جنوب غربی شهر واقع شده‌ ‌است

ادامه مطلب...

تاریخچه شهر

دیباج یکی از شهرهای شهرستان دامغان در استان سمنان است. این شهر در ۵۵ کیلومتری شمال شهر دامغان قرار دارد. آب و هوای دیباج، در زمستان سرد و در تابستان معتدل است. این شهر به خاطر آب و هوای کوهستانی، مستعد پرورش محصولات باغی و دامپروری است.در اینجا هم گردو از عمده میوه‌های باغی، در کنار گیلاس، انگور، آلبالو، زردآلو وسیب می‌باشد. در کنار اینها، سیب زمینی و گندم دو محصول عمده کشاورزی واین ناحیه‌است. مردم این شهر مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند. 

 

 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۳۵۳۲۴۶۱۲ (۰۲۳)

شهرداری: ۳۵۳۲۴۶۱۳ (۰۲۳)

دورنگار: ۳۵۳۲۴۴۴۱ (۰۲۳)

پیام کوتاه: 

آدرس: استان سمنان - شهرستان دامغان - شهر دیباج

ایمیل: