دیباج در یک نگاه

شهر دیباج در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال دامغان و در منطقه رشته کوهای البرز مرکزی با ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا و در مسیر جاده دامغان، گلوگاه در فاصله ۸۲ کیلومتری شهرستان گلوگاه مازندران واقع شده است. نام قبلی دیباج چهارده شامل روستاهای قلعه، ورزن و زردوان بوده که دارای پیشینه تاریخی غنی و ناشناخته می باشد. تا اواخر دوره قاجاریه چهارده یکی از ابادیهای توابع استر آباد بوده سپس از استان مازندران منتزع و به شهرستان دامغان ملحق گردیده است. از سال ۱۳۷۲ طبق مصوبه هیات وزیران با تجمیع روستاهای قلعه ورزن و زردوان روستای دیباج تشکیل شده و از سال ۱۳۷۵ رسما شهرداری دیباج تاسیس گردید، که در حال حاضر یکی از شهرهای شهرستان دامغان محسوب می گردد. دیباج دارای آب و هوای کوهستانی است که در تابستانها معتدل و زمستانها سرد و برفی می باشد. دیباج با متوسط بارندگی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیمتر دارای کوهستانهای وسیع، چشمه سارهای زیاد و گونه های جانوری و گیاهی متعدد است. دیباج با مردمانی خونگرم و دوست داشتنی و جاذبه های گردشگری متنوع شامل بقعه امامزاده محمد دیباج، با بنای منحصر به فرد و قدمت ۸۰۰ ساله، چشمه علی، آبشار و تنگه زندان، چشمه های مجتمع در سرچشمه، آب درمانی بادآب، جنگلهای برگ سوزنی، دشت سر بند، معادن ذغال سنگ کلاریز و طزره و بناهای باستانی و تاریخی پذیرای مهمانان و گردشگران عزیز می باشد.

چهارده قبلاً از چهار روستای کوچک‌تر تشکیل می‌شد. علاوه بر سه روستایی که در بالا نام برده شد، روستا یا ده چهارم امین آباد نام داشت که اکنون خراب ده نامیده می‌شود و هر سال در هشتم محرم مردم به یادبود مردگان این ده در آنجا گرد هم می‌آیند. بنا به گفته مردم محلی این ده در گذشته بر اثر حمله سپاهیان مهاجم یا بلایای زمینی ویران شده‌ است. امروزه اندکی بنای مخروبه در محل این ده دیده می‌شود. نام جدید این شهر از امامزاده‌ای به همین نام در این مکان اقتباس شده‌ ‌است. مقبره منسوب به محمد پسر جعفر صادق امام ششم شیعیان دوازده امامی که ملقب به امامزاده محمد دیباج است در محله قلعه در جنوب غربی شهر واقع شده‌ ‌است

map.jpg

map2.jpg

قله گاوکشان
قله گاوکشـــان حدوداً در ۶۲ کیلومتری شمال شرق شهر دیباج قراردارد. ساختار زمین شناسی کوهستان، سازند کهار متعلق به پرکامبرین، سازندهایی چون مبارک و لاکون متعلق به پالئوزوئیک ورسوبات قدیمی کواترنری می باشد. بیشترین سازند منطقه را سازند خوش ییلاق دارد و شامل شیل، شیل توفی، ماسه سنگ های کواترنری قرمز رنگ که در میان لایه های آهکی است.

مجموعه تفریحی وگردشگری آبسیج دیباج
مجموعه تفریحی وگردشگری آبسیج دیباج در شهرستان دامغان یکی از مناطق دیدنی استان سمنان است. این مجموعه تفریحی وگردشگری در ۵۰ کیلومتری شمال دامغان قرار دارد و با داشتن آب وهوای کوهستانی ، چشمه های زلال و گوارا که از سلسله جبال البرز سرچشمه می گیرد و استخر پرورش انواع ماهی ، چشم هر گردشگری را خیره می کند .ماهیگیری با قلاب و تور و پخت غذاهای سنتی و تولید صنایع دستی باعث جذب بیشتر مسافرین و گردشگران به این محل تفریحی شده است.

جنگل سیاه خانی
جنگل سیاه خانی در حدود ۳۵ کیلومتری شمال غرب دیباج قراردارد. این جنگل که بین دامنه های جنوبی وشمالی البرز قراردارد در بخشی از محدوده استان سمنان و شهرستان دامغان واقع شده است. جنگل سیاه خانی در بخش جنوبی، دارای درختان ارس ودرمناطق شمالی دارای درختان جنگل های خزری است. نزدیکترین راه ارتباطی از جاده دامغان- دیباج- گلوگاه است.

تنگه زندان دیباج
تنگه زندان ازجمله جاذبه های بی بدیل و طبیعی با صخره های سنگی درعمق کوهستان های سربه فلک کشیده دیباج درشهرستان دامغان می باشد. تنگه ای تنگ با عرض حداکثر ده متر و دیواره هایی سنگی و سخت و بسیار بلند به ارتفاع تقریبی پنجاه متر که زندان نامیدن تنگه را کاملا توجیه می کند. دیواره های بلند این تنگه دارای حفره ها و خلل و فرج بسیاری است که می تواند مکانی برای زورآزمایی سنگنوردان حرفه ای باشد و کف تنگه که عمدتا سنگی است دارای پوشش گیاهی متنوع و زیبایی است و رود کوچکی نیز در آن جریان دارد که ادامه آبشاری بلند و زیبا در انتهای دو دیواره است. اقلیم منطقه ترکیبی از زمستان های سرد و تابستان های معتدل و مطبوع است. در کف این منطقه آب سرد و گوارای چشمه سارهای بالا دست جریان دارد. از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه آبشار«نسروا» در ۲۰ کیلومتری شمال شرق دیباج است.

تاریخچه شهر

دیباج یکی از شهرهای شهرستان دامغان در استان سمنان است. این شهر در ۵۵ کیلومتری شمال شهر دامغان قرار دارد. آب و هوای دیباج، در زمستان سرد و در تابستان معتدل است. این شهر به خاطر آب و هوای کوهستانی، مستعد پرورش محصولات باغی و دامپروری است.در اینجا هم گردو از عمده میوه‌های باغی، در کنار گیلاس، انگور، آلبالو، زردآلو وسیب می‌باشد. در کنار اینها، سیب زمینی و گندم دو محصول عمده کشاورزی واین ناحیه‌است. مردم این شهر مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند. 

 

 

اطلاعات تماس

روابط عمومی: ۳۵۳۲۴۶۱۲ (۰۲۳)

شهرداری: ۳۵۳۲۴۶۱۳ (۰۲۳)

دورنگار: ۳۵۳۲۴۴۴۱ (۰۲۳)

پیام کوتاه: 

آدرس: استان سمنان - شهرستان دامغان - شهر دیباج

ایمیل: